National Scholars

Fellowship Year 2018-2019

Amgen Scholar

  • Shriram Chennakesavalu (Biological Chemistry, Computer Science, 2020), UCLA

Astronaut Scholars:

  • Shriram Chennakesavalu (Biological Chemistry, Computer Science, 2020)
  • Nivedina Sarma (Chemistry, 2020)

Blakemore-Freeman Scholar: 

  • Kirk Lancaster (Chemistry, Law, Letters & Society, 2018)

Boren Scholars:

  • Enya Gonzalez (BA/MA Global Studies/International Relations, 2018) Portuguese
  • Elizabeth Smith (Law, Letters, and Society, 2018) Japanese
  • William Smith (History and Political Science, 2018) Portuguese

Named Alternates:

  • Sarthak Agrawal (South Asian Languages and Civilizations, 2019) Hindi
  • Andrew Mines (Near Eastern Languages and Civilizations, 2018) Arabic

Critical Language Scholars: 

  • Gabriel Day (Mathematics, 2020), Russian, Scholar
  • Alexander Eid (East Asian Languages and Civilizations, Physics, 2019), Korean, Scholar
  • Elizabeth Fierro (Common Year, 2021), Arabic, Scholar
  • Benjamin Weinstein (Near Eastern Languages and Civilizations, 2020), Arabic, Scholar

CLS Named Alternates:

  • Gabriel Davis (Near Eastern Languages and Civilizations, 2019), Morocco, Alternate
  • Joseph Along (East Asian Languages and Civilizations, 2019), Korean, Alternate
  • Victoria Coleman (Public Policy Studies, 2019), Korean, Alternate
  • Ariel Jackson (Computer Science, 2018), Korean, Alternate
  • Marco Kaisth (East Asian Languages and Civilizations, 2021), Hindi, Alternate
  • Gauruv Kalwani (South Asian Languages and Civilizations, Public Policy Studies, 2019), Hindi Alternate
  • Katherine Kamel (Fundamentals, Issues, and Texts, 2019), Arabic, Alternate
  • Marlene Santora (Comparative Literature, Linguistics, 2020), Japanese, Alternate
  • Shoshana Schoenfeld (Fundamentals, 2018), Chinese, Alternate

DAAD RISE Scholars:

  • Elizabeth Cordell (Biological Sciences, 2019), Research Scholar at Manheim
  • Abe Herzog-Arbeitman (Chemistry, 2019), Research Scholar
  • Logan Leak (Biology, 2019), Research Alternate

Davis Scholars: 

  • Afreen Ahmed (Economics, 2018), Project Title: "The Rohingya Network: Mentoring Refugee Teens", Chicago
  • Alexandra Price (Russian/E. European Studies, History, 2020) and Michael Wang (Interdisciplinary Studies, 2018), Project Title: "Fertile Soil", Moldova

Fulbright Scholars: 

  • Hannah Bleecker (Biological Sciences, 2014), Study/Research, United Kingdom
  • Caroline Hutton (Public Policy Studies, 2018), English Teaching Assistantship, Spain
  • Colin Garon (HIPPS, 2018), Study/Research, China
  • Tamar Honig (Global Studies, 2018) Binational Internship, Mexico
  • Ariella Katz (Fundamentals, 2018), Creative Writing, Russia
  • Olivia de Keyser (East Asian Languages and Civilizations, Linguistics, 2018), English Teaching Assistantship, Taiwan
  • Jenny Keroack (Law, Letters, and Society, 2018), Study/Research, Romania
  • Veronica Lubofsky (Global Studies, 2018), Community Award, Austria
  • Stacey Reimann (Law, Letters, and Society, 2018), English Teaching Assistantship, Spain
  • Gregory Ross (History, 2018), Study/Research, Paraguay
  • William Smith (History, Political Science, 2018), English Teaching Assistantship, Czech Republic
  • Brian Steiner (Near Eastern Languages and Civilizations, 2017), Study/Research, Cyprus
  • Yumika Takeshita (History, 2017), Study/Research, France

Fulbright Named Alternates: 

  • Jendayi Jones (Public Policy Studies, 2018), English Teaching Assistantship, Belgium, Alternate
  • Lucy Little (Music, 2012), Study/Research, European Union, Alternate
  • Elizabeth Smith (Law, Letters and Society, 2018), Study/Research, Japan, Alternate

Gilman Scholars:

  • Anthony Rodriguez-Ortiz (Public Policy Studies, 2019), Spain
  • Jacoby Theodore Johnson (Political Science, 2019), Senegal
  • Kristen Lubawski (Public Policy Studies, 2019), Spain
  • Leyla Abdella (Near Eastern Lang/Civ; Global Studies, 2019), Morocco
  • Hannah Carr (Neuroscience; 2020), Peru
  • Sydney Oswald, Kyrgyzstan

Goldwater Scholars:

  • Adel Rahaman (Physics, 2019), Scholar
  • Naomi Sweeting (Mathematics, 2019), Scholar
  • Owen Leddy (Biochemistry, 2019), Honorable Mention

Humanity in Action Scholar:

  • Miki Takeshita (History, 2017), Atlanta, Detroit 

Knight-Hennessy Scholar:

Lincoln Academy Student Laureate: 

Marshall Scholars:

  • Pradnya Narkhede (Chemistry, Biological Chemistry, 2018), University of Edinburgh/Imperial College London
  • Valerie Gutmann (Sociology, AB '17), University of Oxford

National Science Foundation Graduate Research Fellowship Program (NSF GRFP) Fellows: 

  • Mykhalo Usatyuk (Physics, Astronomy, 2017)
  • Claire Liu (Chemistry, 2018)
  • Margaret Doucette (Mathematics, 2018)
  • Claire Doody (Geosciences, 2018)
  • Petra Byl (Geosciences, 2018)
  • Abhi Gupta (Mathematics, Economics, 2016)
  • Jacob Dorn (Mathematics, Economics, 2017)
  • Eduoard Brooks (Computer Science, 2016)
  • Lucille Msall (Economics, 2015)
  • Caroline Owens (Ecology, 2015)
  • Sarah Zeichner (Geosciences, 2016)
  • Victoria Rael (Systems and Molecular Biology, 2017)

NSF GRFP Honorable Mentions: 

  • Anna Ziff (Economics, 2015)
  • Marianna Zhang (Psychology, 2018)
  • Claire Singer (Geosciences, 2018)
  • Karl Schulze (Economics, 2015)
  • Micheal Galperin (Mathematics, Economics, 2016)
  • Patrick Getty (Molecular Engineering, 2018)

Public Policy and International Affairs Program (PPIA) Fellow: 

  • Paulina Torres (Public Policy Studies, 2019), Junior Summer Institute (JSI) Program at UC Berkeley

Think Swiss Scholar: 

  • Nivedina Sarma (Chemistry, 2020), Zurich

Rhodes Scholar:

Yenching Scholar:

  •  Eric Chien (Economics, 2016)
  • John Schultz (Political Science, 2018), Alternate
  • Adrian Aldanna (Economics, 2015), Alternate

Fellowsip Year 2017-2018 Scholars

Fellowship Year 2016-2017 Scholars

Fellowship Year 2015-2016 Scholars

Fellowship Year 2014-2015 Scholars

Fellowship Year 2013-2014 Scholars

Fellowship Year 2012-2013 Scholars