National Scholars

Fellowship Year 2017-2018

Astronaut Scholars:

  • Kirk Lancaster (Chemistry, 2018)
  • Clare Singer (Physics, Mathematics, 2018)

Boren Scholars:

  • Graham Bacher (Political Science, 2017), Arabic
  • Grace Bologna (Political Science, 2019), Japanese
  • Jake Eberts (Political Science, 2018), Chinese
  • Marina Rioux (International Affairs, 2017), Swahili
  • Shoshana Schoenfeld (Fundamentals, Issues, & Texts, 2017) ,Vietnamese
  • Ellen Swicord (Political Science, 2017), Korean

Boren Scholar Named Alternates: 

  • Sarthak Agrawal (South Asian Languages and Civilizations, 2018), Urdu

Center for Khmer Studies Fellow:

  • Elisabeth Huh (Fundamentals, Issues & Texts, 2017), Cambodia

Critical Language Scholars:

  • Omar Elmasry (Political Science, 2019), Chinese
  • Owen Lee (Common Year, 2020), Russian
  • Katrina Keegan (Common Year, 2020), Turkish
  • Olivia Rosenzweig (Near Eastern Languages & Civilizations, 2019), Arabic

Churchill Scholar:

  • Seth Musser (Physics, Mathematics, 2017; graduate degree to be undertaken at Cambridge)

DAAD German Academic Exchange Scholars:

  • Scott Eustice (Physics, 2017), funded graduate degree by research at LMU Munich
  • Mary Claire Tuohy (Biological Sciences, 2017), research award at LMU Munich

Davis Projects for Peace Scholar:

  • Ariella Katz (Fundamentals, 2018), 'Freedom Words', Russia

Fulbright Scholars:

  • Elizabeth Adetiba (Political Science, 2017), Research Award, New Zealand
  • Jackson Bierfeldt (Linguistics, Germanic Studies, 2017), English Teaching Assistantship, Germany (Declined)
  • Lily Chen (Sociology, Comparative Race & Ethnic Studies, 2017), Research Award, China
  • Evan Eschliman (Public Policy Studies, 2017), English Teaching Assistantship, South Korea
  • Amber Frankland (Russian and East European Studies, Linguistics, 2017), English Teachingship Award Award, Kazakhstan (Declined)
  • Alex Jarman (History, Political Science, 2017), Research Award, European Union
  • Joe Joseph (Economics, 2017), English Teaching Assistantship, Spain
  • Elizabeth Joyce (Biological Sciences, 2017), Research Award, Germany
  • Shubrha Murarka (Physics, English Lang & Lit, Comparative Race & Ethnic Studies, 2016), English Teaching Assistantship, Brazil
  • Adan Meza (International Studies, 2015), English Teaching Assistantship, Spain
  • Anna Rimlinger (Public Policy Studies, Sociology, 2017), English Teaching Assistantship, Mexico
  • Akansha Shah (Economics, 2017), English Teachingship Award Award, Kazakhstan (Declined)
  • Ellen Tracy (Philosophy, 2017), Research Award, Lithuania
  • Jasmine Throckmorton (Fundamentals, Issues & Texts, English; 2016) Study Award, Ireland
  • Rachel Wittenberg (Biological Sciences, 2017), Research Award, Nigeria (Declined)

Fulbright Named Alternates:

  • Nicolle Bertozzi (Art History, EALC, 2017), Research Award, Japan
  • Maheema Haque (Economics, 2017), Research Award, Luxembourg
  • Mary Claire Tuohy (Biological Sciences, 2017), Research Award, Netherlands
  • Gabriel Wimer (HIPPS, 2016), Study/Open Award, UK

USTA Scholar to Austria:

  • Jackson Bierfeldt (Linguistics, Germanic Studies, 2017)

Gates-Cambridge Scholar:

  • Nicholas Posegay (Current MA/BA candidate, Near Eastern Language/Civ, Religious Studies, Middle Eastern Studies, 2017)

Gilman Scholar: 

  • Brad Lee, France/SPR17 (Computer Science, 2018)

Goldwater Scholars:

Goldwater Honorable Mention: 

  • Daniel Hendrycks (Computer Science, 2018)

Lincoln Academy Student Laureate: 

Lionel Pearson Fellow: 

  • Peggy Xu (Classics, Law, Letters & Society, 2017; graduate degree to be undertaken at Cambridge)

Marshall Scholar:

  • Erin Simpson (Public Policy, AB 2015; graduate degree to be undertaken at Oxford)

National Science Foundation Graduate Research Fellows:

  • Seth Musser (Physics, Mathematics, 2017)
  • Ellen Iverson (Cellular and Molecular Biology, 2017)
  • Miles Richardson (Biological Sciences, Music, 2017)
  • Jake Russell (Chemistry, AB 2016)
  • Naomi Pacalin (Chemistry, Biological Chemistry, AB 2016)
  • Eva Kinnebrew (Environmental Studies, AB 2016)
  • Benjamin Huynh (Statistics, AB 2016)
  • Yujia Pan (Political Science, Mathematics, Statistics, AB 2016)
  • Nathan Vasquez (Psychology, AB 2016)

National Science Foundation Graduate Research Fellowship Honorable Mentions:

  • Daniel Eaton (Biological Sciences, 2017)
  • Aman LaChapelle (Physics, 2017)
  • Maria Viteri (Biological Sciences, AB 2016)
  • John Roberts (Physics, AB 2016)
  • Raphael Eguchi (Biological Chemistry, AB 2016)

Rhodes Scholars: 

Truman Scholar:

  • Soreti Teshome (Public Policy, Comparative Race & Ethnic Studies, 2018)

Yenching Academy Scholars: 

  • Pearson Goodman (Economics, 2017)
  • Aliza Warwick (International Studies, 2014)
  • Jennifer Wells-Qu (EALC, Gender Studies, 2015)
  • Long Wen (Pempen) Chiang (Political Science, 2015)

Fellowship Year 2016-2017 Scholars

Fellowship Year 2015-2016 Scholars

Fellowship Year 2014-2015 Scholars

Fellowship Year 2013-2014 Scholars

Fellowship Year 2012-2013 Scholars